Idén másodszor készült Andi receptje alapján a bejgli . annyira finom lett, hogy az összes elfogyott, pedig mikor készült volt olyan gondolatom, hogy teszek el belőle a mélyhűtőbe. Egy nagyon picit a mákosokból 2 megnyílt, de csak annyira, amit még melegen vissza lehetett igazgatni és tökéletes lett.
A tészta teljesen megegyezik a megadottakkal:
90 dkg liszt, 25 dkg margarin/vaj, 12,5 dkg zsír, 10 dkg porcukor, 2,5 dkg élesztő, 1 dkg só, 2 db tojássárgája, 1 dl hideg tejszín és kb 2 dl hideg víz - amennyit a tészta felvesz.
A hozzávalókat jól összegyúrni, aránylag kemény tésztát kell kapni. 6 részre osztjuk és a kb 27 dkg-os golyókat 20 percre a hűtőbe tesszük.
NEM lisztezett deszkán, hogy szép fényes felülete legyen, 25 x 35 cm-es téglalapokká nyújtjuk és megkenjük a töltelékkel.
Évekkel ezelőtt még próbálkoztam a különböző ízesítésű bejglikkel, de a Pistinél nem volt nagy sikere, így maradunk a jól bevált diós és mákosnál. 3-3 diós és mákos készült, egy nagyon picit változtattam a töltelék ízesítésén:
40 dkg dió / 40 dkg mák
20-20 dkg kristálycukor
6-6 dkg darált keksz
10-10 dkg mazsola
1-1 tk fahéj
reszelt citromhéj+ 1-1- citrom leve
1-1 ek sárgabaracklekvár
1-1 ek méz
összesen kb 3-3,5 dl víz (a dióba picit kevesebb, a mákba picit több)
A vizet a cukorral felforraltam, ráöntöttem az összekevert többi hozzávalóval és hagytam kihűlni. A töltelék elkészítésével kezdtem, így mire a töltésre került a sor már teljesen hidegek voltak.
Akárcsak a tésztát, a tölteléket is pontosan kiporcióztam: egyforma 27 dkg-os tészta és ugyanakkora töltelék adagoknak kell lenniük.
Ahogy elkészültek lekentem tojássárgájával, a spejzban hagytam száradni, majd estefele lekentem tojásfehérjével is. Az éjszakát a kamrában töltötték, reggel pedig már csak szurkálni kellett és légkeverésen 180 fokon kb fél óra alatt megsütni.
A sok édesség mellett készült egy kis sós is: krumplis-tepertős pogácsa.
Mivel jó sok krumplipürét csináltam a kacsasülthöz, így jutott belőle a pogiba is, nem kellett külön krumplit főzni.
25 dkg krumplipüréhez szitáltam 50 dkg lisztet, adtam hozzá 2,5 dkg élesztőt, csipet sót, 1 tk cukrot, 1 db nagy tojást, 2 ek tejfölt és annyi tejet, amivel ruganyos tésztát gyúrtam.
Kicsit hagytam pihenni, addig megdaráltam a maradék 25 dkg tepertőt - a többit még frissen elfogyasztottuk, ahogy kisütöttem :).
Kinyújtottam a tésztát, megkentem a fele tepertővel, sóztam, borsoztam, majd hajtogattam. Én úgy szoktam hajtogatni, hogy először az 1/3-ot alulról középre, arra rá a felső 1/3-ot, utána balról behajtom és a végén a jobb oldalát is. Persze teljesen mindegy a sorrend, a fontos, hogy mindig ugyanúgy csináljuk, mert attól lesz szép leveles.
Kb 30 perc múlva megismételtem a műveletet, rákenve a tepertő másik felét, majd mivel jól álltam idővel csináltam még egy hajtogatást, azt már kenés nélkül (mivel elfogyott).
Kinyújtottam olyan 3-4 centisre, késpengével recéket vágtam a tetejére majd helyes pogikat szaggattam belőle - igyekezve minél kevesebb leeső tésztát "termelni" - ugyanis a végén összedolgozott leeső részekből is remek pogácsák lesznek, de azok már nem levelesek. Tojással szoktam kenni a tetejét, de most szűkében voltam már a tojásnak, így tejföllel kentem le és előmelegített sütőben kb 200 fokon szép pirosra sütöttem.
Hú, de finom volt - most is szívesen megennék párat!!
2018.02.18.
Ma megint megsütöttem - isteni finom lett! Annyi a különbség, hogy nem daráltam, hanem késsel apróra vágtam a töpörtyűt (ahogy régen a Mama csinálta) és nekem így még jobban ízlik 😋
Ja és most volt elég tojásom, így azzal kentem le a tetejét!
2018.02.18.
Ma megint megsütöttem - isteni finom lett! Annyi a különbség, hogy nem daráltam, hanem késsel apróra vágtam a töpörtyűt (ahogy régen a Mama csinálta) és nekem így még jobban ízlik 😋
Ja és most volt elég tojásom, így azzal kentem le a tetejét!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése