2025. április 9., szerda

Mézes-fűszeres karfiolrózsák pirított csicseriborsóval

 Ezt a receptet egy angol oldalon találtam az interneten és mivel imádjuk a karfiolt, rögtön tudtam, hogy ezt muszáj kipróbálnom. Csodálatos ízhatású és pillanatok alatt elkészíthető: most csak egy füstölt tofut sütöttem mellé - a fiúk még köretet sem kértek hozzá -, de a húsevők természetesen bármilyen sült mellé is tálalhatják. 

Hozzávalók a karfiolhoz:

  • 1 db nagy fej karfiol 
  • 3 ek olívaolaj
  • 1 ek curry por
  • 1 tk kurkuma
  • 0,5 tk őrölt kömény
  • bors
  • 2 ek méz
  • kevés cayenne paprika (elhagyható, de szerintem ezzel tökéletes)
A karfiolt megtisztítottam, megmostam, lecsöpögtettem/szárítottam és egyforma méretű rózsákra szedtem. A fűszereket összekevertem az olajjal és minden karfiol rózsát bevontam vele (amennyire lehetett, nem lett vastag bunda belőle 😄), majd a sütőpapírral bélelt nagy tepsibe egymás mellé lepakoltam és a megmaradt fűszeres keveréket ráöntögettem a tetejére. Előmelegített 200 fokos sütőbe tettem és 20-25 perc alatt megsütöttem. Félidőben egy kicsit át lehet forgatni a darabokat, hogy mindenhol egyformán karamellizálódjon az öntet rajta.

Hozzávalók a pirított csicseriborsóhoz:

  • 1 db konzerv (vagy 25 dkg előre megfőzött) csicseriborsó
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 tk füstölt pirospaprika
  • 1,5 tk fokhagymapor
  • só ízlés szerint
Amíg sűlt a karfiol a konzerv csicseriborsót leszűrtem, lemostam, leszárítottam és az összekevert fűszeres olajban alaposan megforgattam, majd egy másik, sütőpapírral bélelt tepsire öntöttem és betettem a karfiol mellé. 15-20 percig sütöttem, néha kicsit megmozgattam, hogy mindenhol ropogósra süljön. Így egyszerre elkészült a kétféle sült zöldség a két tepsiben.
Egy 180 grammos tofut egyforma szeletekre vágtam és egy serpenyőben megsütöttem. (Bár így utólag azt gondolom, hogy nyugodtan betehettem volna valamelyik zöldség mellé a sütőbe is.😌) 
Amikor elkészültek tányérra halmoztam őket és citromkarikával és/vagy aprított friss petrezselyemmel díszítettem (volna, ha éppen lett volna itthon legalább az egyik 😂)


Tökéletesen finom lett így is. Igazuk volt a fiúknak, tényleg nem igényelte a köretet, hiába ajánlgattam nekik a rizst/bulgurt/quinoát mellé. Legközelebb esetleg sült sajttal fogom kipróbálni, az is remekül illene hozzá.

2025. április 6., vasárnap

Medovik torta

 Ezt a tortát már régen kinéztem magunknak: tudtam, hogy ezzel nem lőhetek mellé. És tényleg! Annyira finom, hogy vállaltunk néhány plusz kilót cserébe az élvezetekért. Szerencsére alkalom is került: a Pisti szülinapjára készítettem el. 


Hozzávalók a tésztához:

  • 20 dkg méz
  • 20 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
  • 57 dkg liszt
  • 1 egészt tojás + 1 db tojássárgája
  • 1 dkg szódabikarbóna
A mézet a vajjal és a cukorral egy nagyobb lábosban közepes hőfokon felolvasztottam, majd amikor elkezdett forrni hozzákevertem a szódabikarbónát. Mivel erősen felhabzik, így figyelni kell és alaposan kevergetni (ezért is kell kicsit nagyobb edényben készíteni, hogy nehogy véletlenül kifusson), majd még egy percig kevergetve főztem, majd félretettem és hagytam, hogy kihűljön. Átöntöttem egy tálba és a tojásokat hozzáadva egy kézi habverővel alaposan elkevertem. A lisztet 3 részletben szitáltam hozzá: minden adag után alaposan elkevertem, a végén kézzel továbbgyúrtam.


Az eredeti receptben 10 lapos torta készül, kb 20 cm átmérővel. Ehhez viszont olyan magas karika kellett volna, ami nekem (egyelőre) nincs, így osztottam, szoroztam, és végül a 6 lap mellett döntöttem és 24 cm átmérőnél. A tésztagombócot lemértem és 6 darab egyforma kis gombóccá osztottam. Minden kis darabot külön-külön kinyújtottam. Nem kellett a tökéletes körre törekedni, mivel a már kisült tésztából még melegen szabtam ki a köröket. Érdemes egyből sütőpapíron kinyújtani a tésztát, kevés lisztet használva alá-fölé, hogy könnyen ki lehessen nyújtani. A nyújtás után leellenőriztem, hogy a forma tökéletesen ráillik-e - az, ha itt-ott kicsit kilóg a tészta, az egyáltalán nem probléma, mert a leeső részeket is fel fogom használni. A tésztát villával megszúrkáltam és előmelegített 180 fokos sütőben 6 perc alatt készre sütöttem. Kerestem egy olyan kerek eszközt, ami méretben pont megfelelt, vagyis ha azzal kiszabom a tésztát, akkor az pont belefér a 24 cm-es formába. Nálam ez egy tál volt, amivel még melegen kivágtam a kerek tésztát, a leeső darabokat pedig félretettem. Ezt mind a 6 lappal megcsináltam. Nem kell megijedni, leírni szinte hosszabb, mint megcsinálni - 2 tepsit használva flottul lehetett haladni.


 Hozzávalók a krémhez:
  • 60 dkg tejföl (nem zsírszegény!)
  • 3 dl tejszín
  • 15 dkg porcukor
A hozzávalókat összekevertem és habverő segítségével kb 6-7 percig vertem, aminek az eredményeként egy nem túl kemény, de jól kezelhető (nem folyós) állagú krémet kaptam. A tortaformába elkezdtem rétegezni a tésztákat és a krémet: a tetejére is krém került, majd letakartam folpackkal és egy napra betettem a hűtőbe. 


A leeső tésztaszélekből még apró szivecskéket szúrtam ki, majd a maradékot apróra daráltam és ezzel a darálékkal befedtem a torta tetejét és az oldalát. 


Díszként a tetejébe szúrkáltam a szivecskéket.


Nagyon finom ünnepi torta lett: szinte szétomlott a szánkban. Igaz, hogy kicsit pepecselős, de sokkal kevésbé az, mint amennyire én előtte tartottam tőle. Viszont nagyon nagy előnye, hogy nem hogy előre lehet, de kell is elkészíteni, így remek vendégváró, ünnepi sütemény szinte minden alkalomra.


A receptet Bebepiskóta yt videójáról lestem el.