2025. január 31., péntek

Vegetáriánus töltött hagyma

 Ezt a receptet egy angol oldalon találtam és rögtön tudtam, hogy ez nekünk nagyon fog ízleni. Szerencsére nem tévedtem: annyira finom lett, hogy azonnal felkerült a kedvenceink közé. A fűszereket természetesen egy kicsit megváltoztattam: a saját kedvünkre, izlésünkre módosítottam. 

Hozzávalók:

  • 1,5 cup/csésze (240 ml-es) rizs
  • 0,5 cup vöröslencse
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 6 db közepes hagyma
  • 1 db kisebb piros kaliforniai paprika
  • 200 gr sűrített paradicsom
  • 4 ek olívaolaj
  • bors
  • őrölt kömény
  • morzsolt majoranna
  • őrölt fahéj
  • 1 ek citromlé
  • 1 tk cukor

A rizst megfőztem. A vöröslencsét beáztattam.
A hagymák mindkét végét levágtam, megtisztítottam, az oldalát kicsit bevágtam és annyi vízben, ami ellepte, 10-15 perc alatt puhára főztem, majd leszűrtem. (A receptben közepes hagymák szerepelnek, de nyugodtan használhatunk hozzá inkább nagyobb darabokat - a töltelék bőven elég lesz hozzá.) 


A töltelékhez a főtt rizst összekevertem a leszűrt vöröslencsével, az apróra vágott kaliforniai paprikával, az átnyomott fokhagymával, sóval, borssal, majorannával, őrölt köménnyel. Tettem hozzá 3 ek sűrített paradicsomot és 2 ek oliva olajat.


A megfőtt hagymák külső rétegeit óvatosan leszedegettem, félretettem a töltéshez, a belső részeket pedig összevágtam és a töltelékhez kevertem.


A hagymákat megtöltöttem annyi töltelékkel, hogy szépen összeérjenek.


A tepsit kikentem 1-2 evőkanál olajjal, majd a megtöltött hagymákat szépen egymás mellett eligazgattam benne. A megmaradt sűrített paradicsomot elkevertem vízzel (kb 8 dl), fűszereztem sóval, citromlével, őrölt fahéjjal és cukorral, majd felöntöttem a tepsit - annyi lé legyen, ami nagyjából befedi a töltött hagymákat.


A tepsit alufóliával letakartam és a 200 fokra felmelegített sűtőben 30 percig sütöttem, majd levettem róla a fóliát és még fél óráig tovább sütöttem - amíg a lé nagyrészt elfőtt és a hagymák teteje egy kicsit karamellizálódott.


Mi most egyszerű törtkrumplival ettük, de nyáron a nagy melegben elég lenne hozzá akár egy joghurtos öntet is friss salátával.


A töltelék nekem most nagyon sok lett, de legközelebb is ennyiből fogom csinálni - viszont a hagymákból nagyokat választok és akár lehet néhány darabbal több is. Gyorsan elkészül, elképesztően finom, és mindenképp nagy mennyiséget kell belőle csinálni, mert másnap még finomabb, mint frissen!



2025. január 23., csütörtök

Narancsos túrótorta sütés nélkül

 Megkívántunk egy kis édességet, de annyira most sütni nem volt kedvem, viszont minden volt itthon, ami ehhez a gyors és egyszerű, de  nagyon finom torta elkészítéséhez kellett.


Kakaós kekszalapot készítettem: 20 dkg darált kekszet és 2 dkg kakaót összekevertem 8 dkg olvasztott vajjal. Mivel kicsit morzsálósnak éreztem, kevertem még hozzá 3 ek tejet, majd egy sütőpapírral bélelt 22 cm-es tortaforma aljába nyomkodtam és betettem a hűtőbe kb fél órára.

A túrós krémhez először felfőztem egy vanília pudingot 3 ek cukorral és 2,5 dl tejjel - jó sűrű lett,- ami  hagytam kihűlni. Közben 15 dkg szobahőmérsékletű, puha vajat habosra kevertem 10 dkg cukorral és 1/2 kg túróval, majd a kihűlt pudinggal.


A kekszalapot a papír segítségével áttettem egy tálra, köré igazítottam a tortakarimát, elsimítottam rajta a túrókrémet és visszatettem a hűtőbe, amíg megtisztítottam a narancsokat.

Mindkét narancsnak levágtam a tetejét és az alját, egy éles késsel 1-2 cm-es sávokban levágtam a héját, majd egyforma karikákat vágtam belőle.

A hűtőből kivett torta tetejére raktam a narancskarikákat, majd egy elkészített és már langyosra hűlt színtelen tortazselét kanalaztam rá. (A zselét a leírás alapján felfőztem cukorral és vízzel és hagytam hűlni.)


Néhány óra múlva egy éles késsel a karima mentén óvatosan körbevágtam a tortát és izgultam, hogyha leveszem, vajon megmarad vagy szétfolyik-e az alkotásom. De szerencsére gyönyörűen megmaradt és máris kóstolhattuk!


Nagyon finom lett, alig bírtuk abbahagyni: friss, nem túl édes, üdítő desszert. 😍




2025. január 18., szombat

Buddy 11 éves lett!

 A napokban legfiatalabb családtagunk 11 éves lett! Az a legfiatalabb persze kutyaévekben annyira nem is igaz, mert a "kis" kutyuskánk bizony már öregúrnak számit.


Kicsit kevesebbet sétálunk, mint régen, kicsit jobban meggondolja, hogy hányszor rohanjon végig a kerítés mellett (vagy elég a teraszról "kényelmesen" megugatni és figyelmeztetni az utcán közlekedő idegent, hogy folyamatos figyelem és ellenőrzés alatt van) és kicsit többet alszik, mint régen.


 Legyél velünk még sokáig! 

Boldog szülinapot, drága Buddy 💗!




2025. január 17., péntek

Vadas gomba

 Az elmúlt időszakban igyekszem beépíteni az étkezésünkbe a gombát és általában minden verziójában nagyon szeretjük, akár reggeli krémről, akár salátáról van is szó. Ezt a vadas verziót is többször csináltam már és annyira finom, hogy mindenképp helye van a blogon is!


Hozzávalók: 

  • 50 dkg (barna) csiperke
  • kb 30 dkg zöldség (1 db fehér,- 2-3 db sárgarépa)
  • 1 fej vöröshagyma
  • 6 ek kókuszolaj
  • 1-2 db babérlevél
  • 5-6 szem egész bors
  • 2 ek rétesliszt
  • 1-2 ek cukor
  • mustár 
  • tejföl a tálaláshoz 

A zöldséget megtisztítottam, vékony karikákra vágtam és 2 ek kókuszolajon egy kicsit megpirítottam, hozzáadtam a karikára vágott hagymát, fűszereztem sóval, borssal és babérlevéllel, majd kevés vizet adtam hozzá és puhára főztem.
A gombát folyó víz alatt megmostam - az esetleges hibás részeket eltávolítottam - és egyforma darabokra szeleteltem. Én általában nem szoktam túl vékonyra vágni, mert jobban szeretem, ha rá lehet harapni. 😋 2 ek kókuszolajon a szeletelt gombát sóval fedő alatt megpároltam, majd fedő nélkül addig pirítottam, amíg az összes levét elfőtte.
A maradék 2 ek kókuszolajból és a réteslisztből barna rántást csináltam egy kevés cukorral ízesítve, felengedtem egy pici vízzel, majd a megfőtt zöldséget berántottam vele. A babérlevelet és az egész borsokat kihalásztam és botmixerrel összetörtem, krémesítettem.
A zsírjára sűlt gombához adtam az elkészült zöldséges mártást és mustárral ízesítettem. (Ha szükséges pici sóval és cukorral még beállíthatjuk az izlésünknek megfelelő savanyúságot/édességet.) Még egyszer az egészet összeforraltam és már kész is.


Tálaláskor tejfölt tettem a tetejére és most malackafarkinca tésztát főztem hozzá (nem tudom, mi a hivatalos magyar neve a pigtail-nek), de spagettivel, esetleg ha van kedvünk többet dolgozni a körettel, akkor zsemlegombóccal is nagyon finom lenne.

2025. január 16., csütörtök

Karácsonyi kirándulások

 Az ünnepek alatt igyekeztünk ellensúlyozni a rengeteg megevett finomság negatív következményeit egy-egy nagyobb sétával. Szerencsére csodálatos idő volt, így kedvünkre kirándulhattunk a környéken.


Az első 14 km-es sétával a Hétvályus forráshoz mentünk el. Nagyrészt sikerült nem beleragadnunk a sárba, de néhány helyen jól kivehető volt, hogy nem csak mi jártunk arra - sajnos az őzeknek csak a nyomait láttuk most.

Másnap elmentünk busszal Visegrádra és a hajóállomástól indultunk hazafelé, keresztül az erdőn. Az Erdőanyai réten megölelgettük a kedvenc fáinkat.


Ahogy a magasabb részekre értünk, 350-400 méter felett már jobban lehetett érezni, hogy ez mégiscsak fehér Karácsony volt, még ha a déli, lenti részeken a napsütés feledtette is velünk.


Néhány színpompás növény is megörvendeztetett minket. Ezt a rózsaszín hóbogyót szívesen látnám a kertünkben is.😍