2023. július 13., csütörtök

Habcsókos madártej torta

 Ezt a tortát már nagyon régen kinéztem magunknak - igazi ünnepi torta, tökéletesen megfelel a házassági évfordulónkra. Mivel a madártej nagyon nagy kedvencünk, tudtam, hogy ezzel nem lőhetek mellé.

Először sütöttem 3 tojásból egy piskótát - teljesen hagyományos módon: a sárgákat habosra kevertem 3 ek cukorral, utána beleszitáltam 3 ek lisztet, elkevertem és végül óvatos mozdulatokkal beleforgattam a fehérjék felvert habját. 24 cm-es formában 160 fokon sütöttem tűpróbáig.

Amíg sült a piskóta elkészítettem a habcsókokat is. 3 db tojásfehérjét elkezdtem habosra verni, amikor már kezdett összeállni, akkor több részletben hozzáadtam 15 dkg cukrot - mindig tovább keverve a habot, egészen amíg jó kemény lett. Akkor átkanalaztam egy habzsákba és hirtelen ötlettől vezérelve egy kis sárga ételfestéket öntöttem rá, amivel kicsit megbolondítottam a habcsókokat, hogy ne legyenek unalmas fehérek. 😉 A nagy gáztepsire tettem sütőpapírt és arra nyomtam a kis habcsókokat. Ez a mennyiség jóval több, mint amennyi a tortához kellett, de kell-e mondanom, hogy a habcsókot is nagyon szeretjük, így nem aggódtam a sorsa felől. 

Ahogy kisült a piskóta visszavettem a hőfokot 100 fokra és betettem a habcsókokat sülni/száradni - ez több mint egy óra volt, majd elzártam a sütőt és hagytam kihűlni a habcsókokat a sütőben.

Már csak krém elkészítése volt hátra. Eredetileg vanília pudinggal akartam készíteni, de megdöbbenve tapasztaltam, hogy nem volt itthon vanília puding. Egy darabig túrtam a helyét, de hiába: volt több féle csoki, puncs, karamell, de vanília, ami egyébként MINDIG van itthon, egy darab se! Így most a kényszer vett rá arra, hogy kipróbáljam a lisztes főzött krémet, amit valahogy eddig sosem mertem - így utólag nem igazán értem, hogy miért.

Hozzávalók a krémhez:

  • 5 db tojássárgája
  • 25 dkg cukor (ez szerintem egy kicsit sok lett, bár a Pisti nem panaszkodott, hogy túl édes lenne - de azért legközelebb elég lesz 20 dkg is!)
  • 12 dkg liszt (ehelyett gondoltam a 2 db vaníliás pudingot)
  • 4 dl tej
  • vanília rúd
  • 10 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
  • 1 gr zselatin 0,5 dl vízben feloldva (ezt nem mertem elhagyni - nagyon nem szerettem volna látni, ahogy az ünnepi torta szétfolyik. Esetleg egy kevésbé fontos alkalommal kihagyhatom, hátha enélkül is megáll a krém. 🤔)



A tejben a vanília kikapart magjait felfőztem (mondjuk a rudat is, csak azt kivettem a végén), közben a tojássárgákat habosra kevertem a cukorral, hozzákevertem az átszitált lisztet és a meleg tejet hozzáöntöttem, majd az egészet folyamatosan kevergetve sűrűre főztem, majd félretettem hűlni.

A vajat a cukorral szintén habosra kevertem és a már kihűlt  főzött krémet hozzáadtam, jól elkevertem és a biztonság kedvéért a vízzel elkevert kicsit felmelegített zselatint is belekevertem.

A kihűlt tortalapot a tálra tettem és tortakarikát köré igazítottam. ("Egy számmal" kisebb karikát szoktam ilyenkor használni - összecsukás nélkül a 22 cm-es karika pont megfelelő volt a 24 cm-es formában sült piskótához kihűlés után.) A tortalapra ráöntöttem/simítottam a krémet és betettem a hűtőbe.

Másnap tálalás előtt már csak a habcsókoknak kellett a helyükre kerülniük és ehettük is!



2 megjegyzés:

  1. Gratulálok a házassági évfordulótokhoz, és még sok-sok szeretetben, egészségben együtt töltött esztendőt kívánok Nektek. Nagyon finom tortát sütöttél, váljék egészségetekre.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönjük szépen a jókívánságokat. Tényleg nagyon finom volt, biztosan megsütöm máskor is!

      Törlés