2024. december 11., szerda

Kovászos kuglóf

 Rendszeresen sütöm a kuglófokat és a kovászos kenyereket, de kovászos kuglófot még nem sütöttem. Eddig. De most annyira jól sikerült, hogy ezentúl bátrabban fogom az édes kelt tésztáknál is lecserélni az élesztőt kovászra.


Hozzávalók:

  • 15 dkg érett kovász
  • 4 dl langyos tej
  • 55-60 dkg liszt
  • 5 gramm só
  • 15 dkg cukor
  • 12 dkg puha vaj
  • 10 dkg mazsola
  • citromhéj
A kovászt elkevertem a tejjel, beleszitáltam a lisztet, hozzáadtam a sót, a cukrot és a citromhéjat, majd összedolgoztam a tésztát. Amikor már szépen összeállt, beledolgoztam a puha vajat és letakarva hagytam kelni.
A tésztát fél óránként/óránként (ahogy éppen eszembe jutott) többször könnyedén átmozgattam. (Nem gyúrom, csak mind a négy irányból felfelé húzom és úgy engedem vissza, hogy a tészta széle kerüljön alulra.)

Amikor szép hólyagos lett a tészta egy kis rétesliszttel megszórt deszkán négyszögletesre húztam, megszórtam a mazsolával, könnyedén feltekertem és átemeltem a kuglófformába. Bebugyoláltam a tiszta szemeteszsákba és az éjszakát a hűtőben töltötte.


Reggel még körülbelül egy órát a pulton aklimatizálódott, majd 210 fokra előmelegített forró sütőben találta magát. Negyed óra múlva visszavettem a hőfokot 190 fokra és így sütöttem még fél órát. Amikor elkészült, néhány percet a formában, majd tálra borítva hagytam hűlni.

Tálalás előtt megszórtam porcukorral.


Saját házi lekvárral ettük - nehéz volt eldönteni, de talán a szilvával volt a legfinomabb.




2024. december 9., hétfő

Különleges fűszeres cékladzsem

 A cékla annak ellenére, hogy nagyon finom és rengeteg módon készíthető el, még mindig mint saláta alapanyag jut először mindenkinek az eszébe. Az elmúlt években sokféle céklás receptet próbáltam ki, mindegyik nagy kedvencünk lett, de ez a dzsem annyira finom, hogy alig bírom abbahagyni az evését. A receptet a Petitől kaptam: Londonban vendégségben kóstolta és ő is rögtön függő lett, megkapta a receptet és gyorsan én is megcsináltam.


Hozzávalók:

  • 1 kg cékla - meghámozva
  • 80 dkg cukor
  • 2 teáskanál őrölt szegfűszeg
  • 2 evőkanál egész szegfűszeg
  • fél citrom leve
  • 5 dkg szeletelt mandula
A meghámozott céklát 1 cm-es darabokra vágtam és egy nagyobb edényben elkevertem a cukorral, majd hagytam állni. Legalább néhány óráig, amíg levet enged, vagy akár egy teljes éjszakán át. Én hagytam egész éjjel. Reggel hozzátettem a szegfűszegeket, jól elkevertem és feltettem főni. Amikor felforrt, visszavettem a hőfokot és alacsony fokozaton főztem, néha megkevergetve. Nem kell sűrűn kevergetni, csak hagyni, hogy főjjön, puhuljon, hozzávetőleg 6 órán keresztül. Nem, nem tévedés, tényleg 6 órát írtam. 😃 Viszont ezalatt lehet tenni-venni mellette és élvezni a csodálatos illatokat. A szegfűszeg miatt igazán illik a karácsonyi készülődéshez!


Amikor mind a cékla, mind a szegfűszeg megpuhult, közepes hőfokon addig főztem, amíg körülbelül a felére besűrűsödött (ekkor kicsit sűrűbben kevergettem, az esetlegesen a tál falán ragadt cukrot is leszedegettem), majd hozzátettem a citromlevet és a mandulaforgácsot. Hagytam egy kicsit hűlni, majd kis üvegekbe szedtem.


 A céklakockák nem főnek szét, hanem apró darabokban lehet megenni és a szegfűszegek is megpuhulnak - na nem lágyra, hanem leginkább egy keményebb gumicukorra hasonlít. Annyira finom és különleges, hogy alig lehet abbahagyni. Mivel nem egy szokásos lekvár állaga van - a leve inkább szirupos jellegű-, így a felhasználása sem a szokásos kalácsra kenhető verzió. Remekül alkalmazható natur joghurt ízesítésére, esetleg amerikai palacsintára öntetként, vagy csak úgy kanalazgatva.
Próbaként egy egyszerű kakaós olajos piskótát tálaltam leöntve a céklás dzsemmel és mondhatom, hogy kinyaltuk a tányért utána. 😂


Szerintem karácsonyi gasztro ajándéknak is tökéletes lehet. Az egyetlen figyelmeztetésem, amit érdemes megfontolni: erős függőséget okoz! Mi már megfertőződtünk - hamarosan készítem a következő adagot!